Прокрастинація, або відкладені мрії.

Що ж таке прокрастинація?

 Що ховається за модною та складною назвою феномену?  У психології прокрастинація - це свідоме відкладання важливих рішень та дій "на потім", не зважаючи на те, що це спричиняє певні проблеми, завжди супроводжується негативним емоційним станом. Тобто, призводить до страждання людини. Прокрастинатор відкладає дії до певного моменту, приступає до виконання справи лише тоді, коли настає "дедлайн" - термін, після якого вже марно намагатися надолужити згаяний час.

 Це певний симптом, за яким можуть ховатися найрізноманітніші причини. Чим більше з'являється можливостей та вибору у сучасної людини, тим більше людей не можуть взятися за роботу вчасно. Обрання одного з варіантів становлення дуже часто означає відмову від інших. 

Невизначенність, неспроможність обрати - одна з причин прокрастинації. При цьому людина гальмує час, займаючись марними діями. Відомо, що якнайкраще робота виконується тоді, коли існує певна особистісна зацікавленість. Людина може мотивуватися як потребами, так і особистісними цінностями, і ті і інші змушують її бути активною та йти до певної цілі. Потреби більш відносяться до "внутрішнього", цінності - до "зовнішнього" аспектів життя особистості.

 Для людини перехід життєвої мотивації від потреб до цінностей  становить важливий етап психологічного дорослішання. Але не завжди засвоєні цінності узгоджені з потребами людини, в такому випадку можемо казати про внутрішньоособистісний конфлікт між різними сторонами "Я". Тут також втручається несвідомий компонент, людина починає діяти протилежно до поставлених цілей, уникати завдань та відповідальності, не може розставити пріорітети та відкладає різні важливі аспекти життя "на потім". При цьому завжди виникає незадоволення та почуття провини, розчарування та розпач.

 Можна зробити висновок, що вчасне та ефективне виконання важливих справ можливо на перетині "я хочу", "я повинен", і дуже добре якщо ще й "я можу". Людина, будучи вільною, відповідальна за те,скільки можливостей вона реалізує у свому житті, але інколи не усвідомлює навіть чого вона бажає, інколи живе тільки повинністю, інколи не має "інструментів - навичок" для виконання справи. При цьому формується звичка відкладати здійснення мрій та життя "на колись".

 Якщо ви усвідомили, що прокрастинуєте, то це гарний привід до саморозвитку та напрацювання нових якостей. Ніколи не пізно змінити своє життя, зробити його більш щасливим та якісним, радіти від досягнення важливої мрїї чи мети.